logotype
BALKÓNOVÉ KVĚTINY

PELARGONIE

 Rozložitý, do 60 cm vysoký keřík. Listy jsou okrouhlé, laločnaté, na okraji ostře zubaté, na ploše na dotyk drsné. Květy vyrůstají v okolíku, barvou se liší podle jednotlivých odrůd, často mají korunní lístky dvoubarevné nebo s barevnou skvrnou.

pelargonie


IMPATIENS

 Různé druhy rodu Impatiens mají velmi rozdílný vzhled a rostou po celém světě. My známe Impatiens jako domácí divoce rostoucí rostlinu, netýkavku nebo jako letničky pěstované v zahradě. Některé druhy můžeme pěstovat jako vytrvalé hrnkové rostliny.

impatiens


VERBENA

 Verbena (nazývána též sporýš) je vytrvalý druh květiny pocházející z Ameriky. U nás se pěstuje zpravidla jako jednoletá rostlina. Verbenu je možné použít jako jednoletou záhonovou rostlinu. Převislé odrůdy se dobře uplatňují v zavěšených nádobách a v truhlících. Vzhůru rostoucí odrůdy jsou zvláště vhodné pro pěstování v květináčích.

verbena


SURFINIA

 Pod označením Surfinia se prodávají převislé petúnie - jejich stonky převisají a ozdobně přepadají přes okraj květináče. Běžné petúnie se rozrůstají do šířky a výšky. Surfinie při dobré péči tvoří dlouhé převisy plné květů bílé, růžové, modré nebo purpurové barvy.

verbena


OSTEOSPERMUM

 Ve své domovině vytrvalý, až 120 cm vysoký polokeř nebo keř, u nás je pěstován převážně jako letnička. Listy jsou střídavé, sbíhavou bází přisedlé, opakvejčité, nepravidelně zubaté, 5 až 10 cm dlouhé, lesklé. Květní úbory jsou dlouze stopkaté, 5 až 8 cm v průměru, jazykovité květy jsou bílé, u kulturních odrůd i jiných barev, trubkovité květy modrofialové.

verbena


BEGONIE

 Begonií je celá řada. Květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté, v mnoha barevných odstínech. Převislé begónie lze pěstovat za oknem nebo na balkóně v truhlíku. Nemá ráda přímé sluneční paprsky, proto ji vyhovuje východní nebo severní orientace. Stanoviště by mělo být chráněno před větrem a deštěm. Begónie při správné péči od května bohatě kvetou.

verbena


LOBELIE

 Lobelie pochází z jižní Afriky, kde roste jako trvalka. V Evropě se pěstuje od konce 17. století. Rostliny vytváří pravidelné kompaktní keříky vysoké 10–20 cm. Z bohatě větvených stonků vyrůstají podlouhlé listy světle zelené nebo bronzové barvy. Drobné nálevkovité kvítky v modré, fialové a bílé barvě vykvétají celé léto.

verbena