logotype
LETNIČKY

JIŘINA

 Keřovitě rostoucí letnička vhodná na větší záhonové výsadby. Uplatní se i jako solitéra nebo pro řez květů do váz. Hlízy, které se vytváří během vegetace, můžeme na podzim vyjmout a uložit v bezmrazém prostředí. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře provzdušněnou půdu. Bohatému kvetení napomáhá odstraňování odkvetlých úborů.

jirina foto01s jirina foto02s jirina foto03s
jirina foto04s jirina foto05s jirina foto06s
jirina foto07s jirina foto08s jirina foto09s


TAGETES

 Též aksamitník či afrikán. Nízké i vysoké druhy a odrůdy aksamitníků se vysazují do všech typů letničkových záhonů, nízké odrůdy také do nádob a na obruby. Vysoké odrůdy se používají k řezu, mají velmi dlouhou trvanlivost ve váze, ale celá rostlina vydává specifickou, ne všem příjemnou, vůni. Květy se mohou sušit. Rostliny odpuzují hmyz a omezují vývoj půdních háďátek (nebezpečný škůdce).

tagetes foto01s tagetes foto02s tagetes foto03s
tagetes foto04s tagetes foto05s tagetes foto06s


IMPATIENS

 Různé druhy rodu Impatiens mají velmi rozdílný vzhled a rostou po celém světě.My známe Impatiens jako domácí divoce rostoucí rostlinu, netýkavku nebo jako letničky pěstované v zahradě. Některé druhy můžeme pěstovat jako vytrvalé hrnkové rostliny.

impatiens foto01s


PETUNIE

 Petunie je nenáročná jednoletá květina, zvláště vhodná k pěstování v truhlících a květináčích. Lze ji samozřejmě pěstovat i na záhonech. Potřebuje humózní půdu s dostatkem živin a vláhy. Nejlépe se jí daří na osluněném stanovišti, chráněném před větrem, ale lze je pěstovat i v oknech na severní návětrné straně domu. Na takovémto polostinném stanovišti samozřejmě rostou pomaleji.

 Dospělé petúnie tvoří veliké bohatě kvetoucí trsy o výšce až 40 cm. Prodávají se v mnoha odrůdách, kvetoucích bíle, žlutě, růžově, červeně, modře a fialově. Také existují odrůdy s pruhovanými nebo žíhanými květy. Petúnie, pěstované na plně osluněném stanovišti mívají o trochu světlejší odstín květů, než stejné rostliny rostoucí ve stínu.

petunie


LOBELIE

 Lobelie pochází z jižní Afriky, kde roste jako trvalka. V Evropě se pěstuje od konce 17. století. Rostliny vytváří pravidelné kompaktní keříky vysoké 10–20 cm. Z bohatě větvených stonků vyrůstají podlouhlé listy světle zelené nebo bronzové barvy. Drobné nálevkovité kvítky v modré, fialové a bílé barvě vykvétají celé léto.

lobelie


HELIOTROPIUM

 Je to jedna z nejkrásnějších rostlin pozdního léta je velmi dekorativní. Její temně fialové květy pěkně kontrastují s kompaktními žilkovanými zelenými listy. Některé kultivary mají květy bílé, nebo šeříkově růžové barvy. Pro její oblibu je dodávána na trh celoročně, ale tyto rostliny jsou určeny ke krátkodobému využití. Není nad rostlinu vypěstovanou pro jarní truhlíkovou výsadbu. Pokud budete tyto mladé rostliny zaštipovat, získáte bohatě rozvětvené exempláře, kvetoucí až do pozdního podzimu.

lobelie


SLUNEČNICE

 Mezi slunečnicemi nalezneme jednoleté i vytrvalé rostliny. Mají silný, chlupatý stonek s velkými, řapíkatými, zubatými listy. Níže rostoucí listy jsou střídavé, oválné nebo srdčité, listy při vrcholu stonku jsou užší a střídavé. Dosahují i značné výšky, 60 – 390 cm.

 Velké úbory se žlutými jazýčkovitými květy vyrůstají na konci stonku. U slunečnice roční existují i odrůdy se smetanovými, oranžovými nebo červenými květy. Mladá rostlina je heliotropní. Tzn., že květy se otáčejí za sluncem. Až při dozrávání semen úbor postupně těžkne a sklání se k zemi.

lobelie