logotype
LÉČIVÉ ROSTLINY

ŠALVĚJ

 Víceletá bylina dorůstající výšky až 1 metr s lodyhou vzpřímenou a málo větvenou. Vstřícné listy bývají až 15cm velké. Namodralé 15mm dlouhé květy kvetoucí v prosinci jsou sestaveny v chudých licho- přeslenech dlouhých 40cm. Uvnitř pyskaté koruny mají pouze dvě tyčinky, jen jeden prašník je však plodný. Plodem jsou vejcovité hladké tvrdky.

salvej


MÁTA PEPRNÁ

 Máta peprná je velice rozšířenou a velmi používanou léčivou bylinou, která se použivá nejen k přípravě léčivých prostředků, ale v dnešní době také mnohem častěji k dochucování různých pokrmů.

 Máta se svým výrazným aroma a chutí mentolu a kmínu patří mezi nejstarší kořeninové a léčivé bylinky na světě. Hojně je využívána především v arabských zemích.

salvej


OREGANO

 Oregano neboli také dobromysl Listy až 50 cm vysoké vytrvalé rostliny z rodiny pyskokvětých, které se daří ve všech zemích Středomoří. Obsahuje příjemné vonné silice a dává jídlům intenzivně kořeněnou chuť.

salvej


MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

 Meduňka lékařská je vytrvalá bylinka, která voní po citrónu. Dorůstá se výšky 80 cm a tvoří trsy. Listy meduňky jsou chlupaté srdcovitého tvaru. Lodyha je zaoblená, větvená a květy jsou přisedlé v úžlabí listenů. Meduňka lékařská je medonosná, bujná a téměř nezničitelná rostlina.

salvej